Food Sovereignty Summit

Green Bay, Wisconsin
Monday, October 26, 2015

Pre-Conference Experiential Learning Field Sessions


Monday, October 26, 2015


Depart Oneida Radisson Hotel at 1:15 p.m. – 5:00 p.m.

Experiential Learning 1:  Bison Overlook / Farm - the Oneida Nation Farm is a commercial farm and is one of the largest crop acre farms in North East Wisconsin. It houses a Black Angus Herd of 500 plus head, and operates 5,281 acers of crop and 565 pasture acres. The participants will learn about the cow/calf operations; equipment; plants, soils & testing; nutrient management; networking with local dairy operations. The participants will also go to the bison overlook and see the bison herd discussing the herd, and how they started.
Presenters: Thomas Swiecichofki

Experiential Learning 2:  Tsyunhehkwa Organic Farm- Organic Certification - learn how to establish organic farming, the guidelines and timeframes, what products to produce, list inputs, how to find the resources for organic certification, and how to fill out the forms. Discover the cultural and traditional value of heirloom white corn and the Three Sisters, traditional crops, seed selection, planting and harvesting. The tour will include the organic crops, pastured poultry, grass-fed beef, organic gardens, greenhouse and the chicken processing facility. Explain the demonstration & educational role of the farm and some of the things they do to create community interest in growing their own food.
Presenters:  Jeff Metoxen, Ted Skenandore, Kyle Wisneski

Experiential Learning 3:  Apple Orchard/Cannery– Participants will tour the orchard discussing/demonstrating how they select the apples to pick, what to look for, the various varieties that they have, and the IPM (Integrated Pest Management system). Travel to the Cannery to learn about safe food handling and the dehydration of the apples. At the cannery participants will learn about food processing, food preservation methods (dehydration, high acid foods, low acid foods, and acidified foods), equipment, labeling, nutritional content, shelf life, and the look of branded products.
Presenters: Jeff Scofield, Vickie Cornelius, Vanessa Miller

Experiential Learning 4:  Environmental Restoration - ‘‘Where the Water Birds Nest Wetland Area’:  It a restoration that was started in 2001 and still working on it today.  Original restoration work included two earthen berms built to impound water and restore wetland habitat.

  • Nearly 60 acres of wetland habitat have been restored and 48 acres of hardwood forest have been established.
  • An access road, wildlife viewing areas, hiking trails, and a canoe launch have been added to encourage public use.

Visitors can expect to see uncommon species such as: American Bald Eagles, white pelicans, canvasback ducks, black terns and black crowned night herons.  Frequent public tours are scheduled through Oneida Tourism Department.
Maintenance & Monitoring continues ever year to including bird survey, water level heights, road repairs and public viewing areas and common areas.
Enhancement decisions are made from surveying results: Nesting Platforms, Tern nesting rafts, wild rice plantings.
Presenters:  Jim Snitgen, Tony Kuchma & Dan Brook

Experiential Learning 5: Indigenous Peoples and Nations Consultation on Climate Change: “Defending our Rights and Food Sovereignty on the Road to Paris and Beyond” (Download Flyer)

The 21st Conference of the Parties (COP 21) of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) will take place November 30th – December 11th, 2015 in Paris.  Its goal is to finalize a legally binding international agreement to curb the pace of climate change and define programs to help the most vulnerable communities, including Indigenous Peoples, to mitigate and adapt to the impacts.  Indigenous Peoples from North America plan to attend to influence this process that will affect us all, now and in the future.  This consultation will seek input from Tribal Nations and traditional food producers about the impacts they are experiencing in their homelands and how our traditional knowledge and practices can provide solutions.  Presented by the International Indian Treaty Council, with thanks to the United Nations Development Programme,

Pre-Conference Networking – Monday, October 26, 2015

5:00 p.m. – 6:30 p.m. Registration

6:30 p.m. – 9:00 p.m.

Grazing – Buffalo Roam: Meet and Greet

Conference Events – Day One: Tuesday, October 27, 2015

7:00 a.m. Edge of the Woods Ceremony with Tobacco Burning 
7:30 a.m. – 5:00 p.m. Registration, Vendors and Exhibits

8:00 a.m.

Breakfast

Day One: 1st General Session

8:20 a.m. – 8:30 a.m. Post Flags: Color Guard
8:30 a.m. – 9:00 a.m. Opening Remarks:  Cristina Danforth, Chairwoman, Oneida Nation
9:00 a.m. – 9:45 a.m. Keynote: Lori Watso, Shakopee Mdewakanton Sioux Community
Food Sovereignty and Collaboration for Sustainability

9:45 a.m. – 10:00 a.m.

Refreshment Break

Day One: Breakout Sessions #1

10:00 a.m. – 11:30 a.m.

Track 1:  Applied Agriculture
Presentations on Farm Management, Techniques and Approaches

Regina Brubaker - Carver - Ziibimijwang Board President, Little Traverse Band (MI)
Raymond Red Corn - Assistant Principal Chief, The Osage Tribe (OK)
Tsosie Lewis - CEO, Navajo Agricultural Products Industry (NM)
Jay Thompson - General Manager, Yakama Nation Land Enterprise (WA)

Moderator: Susan Ratcliff - Director, Integrated Pest Management, University of Illinois

Track 2:  Community Outreach
Youth in Agriculture

Zion Ghahate - Management Intern, Red Willow Farm (NM)
Joseph Cadotte - Wild Rice Stewardship Youth, Bad River Tribe (WI)
Little Big Horn College (Invited)
“Tehonwenniserathe" Levi Herne - Akwesasne Freedom School (NY)
Bernice Stevens and Makayla Doxtater- Oneida Nation (WI)

Moderator: Artley Skenandore – Principal, High Oneida School

Track 3:  Products to Market
Chrystel Cornelius -  Executive Director, First Nations Oweesta (CO)

Jeff Bowman - CEO, Bay Bank (WI Tribal Bank)

Moderator: TBD

11:45 a.m.– 1:30 p.m.

Conference Luncheon
Tribal Youth Food and Nutrition
First Lady Michelle Obama (Invited) with Tribal Youth

Day One: Breakout Sessions #2

1:45 p.m. – 3:15 p.m.

Track 1: Applied Agriculture
Medicinal Plants, Roots, and Heirloom Seeds

Lavina Colwash -  C & H Member, The Confederated Tribes of Warm Springs (OR)
Ellen Robertson and Jessica Tiger - Enemy Swim Day School (SD)
Beatrice Norton - Aging & Adult Services Program Manager, The Hopi Tribe (AZ)

Moderator: Sylvia Cornelius -  Environmental Project Manager, Oneida Nation (WI)

Track 2:  Community Outreach
Chefs Corner

Arlie Doxtator -  Stockbridge Country Club (Oneida)
Ben Jacobs - Tocabe (Osage) (CO)

Moderator: White House Chef (Invited)

Track 3:  Products to Market
Business Plan, Branding and Marketing, Collateral Materials, Ag Tourism

John Hendrix - Director of Economic Development, Mississippi Band of Choctaw Indians (MS)
Michelle Danforth - Oneida Nation Agri Tourism (WI)

Moderator: Valerie Dantoin – Faculty,  Northeastern Wisconsin Technical College (WI)

Day One: Breakout Session #3

3:30 p.m. – 5:00 p.m.

Track 1:  Applied Agriculture 
Value-Added Goods, Processing Centers

Manuel Heart - Chairman, Ute Mountain Ute Tribe (CO)
Jerry Jondreau - The Intertribal Maple Syrup Producers Cooperative (MN)
Dan Cornelius – Intertribal Agriculture Council (WI)

Moderator: Judy Knudsen - Family Living Educator Brown County, University of Wisconsin Extension  (WI)

Track 2:  Community Outreach
Healthy Food Programs Traditional Food / Nutritional cookbook

Kristy DeLoe - The Confederated Tribes of Grand Ronde (OR)
Dianne Amiotte-Seidel  -  Project Director/Marketing Coordinator, Intertribal Buffalo Council (SD)

Moderator:  Melissa Nelson, President, The Cultural Conservancy (CA))

Track 3:  Products to Market
Product Standards in the Market Place

Janie Hipp - Director, Indigenous Food and Agriculture Initiative, University of Arkansas (AR)

Les Brown and Buck Jones - Columbia River Intertribal Fish Commission

Vanessa Miller, Oneida Nation

Moderator: University of Wisconsin Food Scientist (Invited)

6:00 p.m. – 8:00 p.m.

Grazing & Culinary Showcase of Traditional Foods - Featured Native American Chefs and White House Chef (Invited) Cooking Challenge

Conference Events – Day Two: Wednesday, October 28, 2015

7:30 a.m. – 5:00 p.m.

Registration, Vendors and Exhibits

8:00 a.m. – 10:00 a.m.

Breakfast

The Three Sisters Philosophy – Collaborations in Indian Country: Mentor/Protégé
Tell Your Story: Buyers/Sellers, Partnerships

10:00 a.m. – 10:15 a.m.

Refreshment Break

Day Two: Breakout Sessions #4

 

 

 

 

 

10:15 a.m. – 11:45 a.m.

Track 1:  Applied Agriculture
Environmental Remediation, Buffers, Phosphorous

Patrick Pelky – Environmental Health &Safety Division Director, Oneida Nation (WI)
Cheryl Shippentower - Plant Ecologist, Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation (OR)

Moderator: Jesse Conway - University of Wisconsin (WI)

Track 2:  Community Outreach
Fresh and Healthy Foods and Market Access
Ken Parker, CNLP - Project Manager, Seneca Diabetes Foundation (NY)
Cornell Magdalena - Health Advocate, Jemez Public Health Program (NM)

Moderator: TBA

Track 3:  Products to Market
Distribution Channels

Kay Colbert - Chocolatier, Bedre Fine Chocolates (Chickasaw) (OK)

Lakota Foods (SD) (Invited)

James Slape, Jr. - Nisqually Seafood Market  (WA)

Moderator: Michele Doxtator, Oneida Nations

11:45 a.m. – 1:00 p.m.

Conference Luncheon
Collaborations in Indian Country: Mentor/Protégé Panel

Day Two: Breakout Sessions #5

1:15 p.m. – 2:45 p.m.

Western Regional Roundtable - WA, OR, MT, SD, ND, NM, CA, NV, AZ

Midwest Regional Roundtable - MN, WI, IA, TX, LA, MI, OH, OK, LA

Southern Regional Roundtable - NY, MA, NC, FL

2:45 p.m. – 3:00 p.m.

Refreshment Break

2nd General Session

3:00 p.m. – 4:30 p.m.

Pushing the Envelope: Changing the landscape with Law and Policy
Leotis McCormack - Columbia River Inter-Tribal Fish Commission Commissioner and Nez Perce Tribal Executive Committee Member (ID)
Terri Rambler - Chairman, San Carlos Apache Tribe (AZ) (Invited)
Mike Wiggins, Chairman, Bad River Band of Lake Superior Chippewa (Invited)
Danny Simpson - Former Navajo Nation Council Delegate and Denisa Livingston - Dine Community Advocacy Alliance, Navajo Nation (AZ) - Navajo Junk Food Tax
Moderator: A-dae Romero - Briones - Director of Community Development, Pulama Lana'I (HI)

6:00 p.m. - 9:00 p.m.

Oneida Social Dinner
Kenny Perkins - Akwesasne Cultural Restoration Horticulture and Traditional Foods, St. Regis Mohawk Tribe -  Three Sisters Philosophy
Wear your traditional attire (optional)
Seed Sharing

Conference Events – Day Three: Thursday, October 29, 2015

7:30 a.m. – 1:00 p.m.

Vendors and Exhibits

8:00 a.m. – 9:30 a.m.

Breakfast
Indigenous Food Sovereignty: The International Landscape
María Angelina Aspuac Con - Asociación Femenina para el Desarrollo de Sacatepéquez (AFEDES - Women's Association for the Development of Sacatepéquez), Guatemala
Jessica Villacorta - Asociación para la Naturaleza y el Desarrollo Sostenible (Asociación ANDES, Asociación para la Naturaleza y el Desarrollo Sostenible), Peru
Jeannette Armstrong, Ph.D. - Canada Research Chair Indigenous Studies, Community, Culture & Global Studies, University of British Columbia, Canada
Moderator: TBD
Sponsored by CHS Foundation

Day Three: Breakout Sessions #6

9:45 a.m. – 11:15 a.m.

Track 1:  Applied Agriculture
Animals

Lea Hennessy - Kipuka Lana'i Farms (HI)
Tahnibaa Naataanii - Board Member, Dine be’ Iina (NM)
Mike Faith- Intertribal Buffalo Council (SD)

Moderator: Jim Stone - Executive Director, Intertribal Buffalo Council (SD)

Track 2:  Community Outreach
Community Engagement

Chumona Deere and Lizanne Holata - Mvskoke Food Sovereignty Initiative (OK)
Nick Hernandez - Program Manager: Food Sovereignty, Thunder Valley Community Development Corporation (SD)

Moderator: A-dae Romero - Briones - Director of Community Development, Pulama Lana'I (HI)

Track 3:  Products to Market
The Best Grapes

Janet Johnson - Project Administrator, Seminole Nation Vineyards (OK)
Tara Gomez - Winemaker, Kitá Wines (The Santa Inex Band of Chumash, CA) (Invited)
Jim Etters - Yoche Dehe Wintun Nation (CA)

Moderator: TBD

11:15 a.m.– 11:45 a.m.

Refreshment Break
Connect the Dots with Networking

11:45 p.m.  – 1:00 p.m.

Lunch
Closing Remarks and Traveling Prayer

1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Optional Tour
The tour will give you a look into Oneida’s Integrated Food System with a drive by the TURTLE SCHOOL gardens, a brief stop at the ONEIDA CANNERY to see the processing of apple chips, the heirloom white corn, and the jams and jellies.  The tour will continue to the BUFFALO LOOKOUT, and then a stop at the FOOD DISTRIBUTION CENTER.  From there, you will continue through the reservation, passing the VETERANS CENTER which is the future site of the aquaponics project, and a brief stop at TSYUNHEHKWA, the 80-acre organic farm.  Then you will drive by the APPLE ORCHARD, and finally stop at the ONEIDA MARKET where you can shop for Native products.

 

Contact Information

Payment Instructions

  • Registration Rates:

    Student:

    • $85.00 - Full Conference
    Food Producers:
    • $105.00 - 1 Day
    • $155.00 - Full Conference
    Non-Food Producers:
    • $155.00 - 1 Day
    • $255.00 - Full Conference
    You may register for one day or for the entire conference. Payments accepted by credit card or check.

    For Payments by Check:

    After registration please print a copy of your invoice and mail with payment to:

    First Nations Development Institute
    2432 Main Street, 2nd Floor
    Longmont, CO 80501

    Sponsored By:


         








© 2017
Quick, easy and affordable online event registration and event management software for all event sizes.